poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Debata z cyklu „Przystanek Europa 2024” - Polska w Unii Europejskiej 2004-2024

5 kwietnia 2024 r. w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia odbyła się debata zorganizowana przez Centrum Dokumentacji Europejskiej oraz Oddział Informacji Naukowej. Było to pierwsze spotkanie otwierające ogólnopolski cykl debat europejskich „Przystanek Europa 2024”.

Tematem przewodnim debaty był bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej na przestrzeni 20 lat – od momentu przystąpienia do chwili obecnej. Spotkanie adresowane było głównie do seniorów i studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Miało ono na celu zaproszenie przedstawicieli starszego pokolenia, pamiętającego proces akcesyjny Polski do Unii Europejskiej, do wymiany poglądów w kwestii stojących obecnie przed Wspólnotą wyzwań. Osoby te z racji swojego wieku oraz doświadczenia mają znacznie szerszą perspektywę na 20-letnią obecność naszego kraju w UE. W trakcie spotkania został również poruszony temat czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Debatę otworzył oraz przywitał zaproszonych ekspertów i zgromadzanych uczestników Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej – dr hab. Piotr Chomik, prof. UwB. W krótkim przemówieniu podkreślił znaczenie seniorów w debacie na temat UE oraz zaznaczył, że Uniwersytet Trzeciego Wieku także obchodzi w tym roku ważny jubileusz 30-lecia powstania.
Debata miała charakter swobodnej wymiany opinii oraz wątpliwości w odpowiedzi na przygotowane przez ekspertów wystąpienia. Jako pierwszy wystąpił dr Andrzej Dumała, adiunkt Katedry Międzynarodowych Stosunków Politycznych na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, od 2015 r. członek sieci ekspertów Team Europe Direct. Dr Dumała przedstawił bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej w latach 2004-2024, omawiając go kolejno z perspektywy politycznej, społecznej i gospodarczej. W części pierwszej swojej prezentacji poruszył kwestie związane z geopolitycznym położeniem Polski na mapie Europy, zmianą i wzrostem pozycji oraz roli politycznej naszego kraju, członkostwem we wspólnocie wartości oraz zobowiązań wynikające z obecności w UE w kontekście pogodzenia tego z polityką krajową. W kolejnej części przedstawił nastroje społeczne Polaków związane z poparciem dla członkostwa Polski, które uzależnione jest od założeń polityki europejskiej. Omówił także badania sondażowe wśród Polaków na temat wad i zalet członkostwa naszego kraju we Wspólnocie. W ostatnim punkcie prezentacji dr Dumała zawarł bilans ekonomiczny obecności Polski w UE, m.in.: wpływ na wzrost PKB od 2004 r., korzyści wynikające z udziału w jednolitym rynku (swoboda przepływu osób, towarów i usług), konkurencyjność polskiej gospodarki, dodatni bilans handlowy Polski z państwami UE czy inwestycje publiczne z funduszy europejskich.
Po krótkiej przerwie kawowej, w trakcie której uczestnicy mieli okazję zapoznać się z publikacjami Komisji Europejskiej, zapewnionymi przez punkt informacyjny Europe Direct Podlaskie, swoje wystąpienie przedstawił dr Filip Tereszkiewicz – adiunkt Katedry Studiów Europejskich w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, członek sieci ekspertów Team Europe Direct. Dr Tereszkiewicz przybliżył przede wszystkim zagadnienia związane z funkcjonowaniem struktury UE. Omówił rolę najważniejszych instytucji unijnych, tj. Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej, w kontekście tworzenia, zatwierdzania i wypełniania regulacji unijnych. Drugą część wystąpienia poświęcił natomiast konkretnie Parlamentowi Europejskiemu. Przedstawił sondaże odnoszące się do potencjalnej frekwencji wyborczej oraz podkreślił znaczenie głosowania w wyborach europejskich w czerwcu bieżącego roku.
Po wygłoszonych prezentacjach głos otrzymała zebrana publiczność. Poruszono temat regulacji związanych z wprowadzaniem Europejskiego Zielonego Ładu, pakietu inicjatyw politycznych mających na celu skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, w kontekście organizowanych w ostatnim czasie protestów rolników. W trakcie dyskusji wybrzmiała również kwestia niezgodności interesów poszczególnych państw członkowskich z polityką UE – co według części dyskutantów należałoby rozważać jako jeden z kosztów związanych z byciem państwem członkowskim. Kolejnym omawianym tematem była przyszłość UE w obecnym kształcie, a także kwestie związane z przyjęciem wspólnej waluty euro przez Polskę.
Debaty z cyklu „Przystanek Europa 2024” stanowią część obchodów 20-lecia wstąpienia Polski do UE. W naszym kraju debaty w ramach projektu odbędą się jeszcze w następujących miejscowościach: Luboń, Olsztyn, Kościan, Wrocław, Katowice, Zamość oraz Lublin. W Białymstoku miała miejsce pierwsza debata z tego cyklu.

************************************************************

O Projekcie "Przystanek Europa 2024"

Cykl „Przystanek Europa 2024” jest skierowany przede wszystkim do seniorów oraz studentów i ma na celu wspieranie edukacji obywatelskiej. Cel projektu to zachęcenie studentów uczelni wyższych oraz studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku do refleksji i debaty na temat ważnych, bieżących kwestii dotyczących UE, w tym priorytetów politycznych Komisji Europejskiej, oraz promowania korzystania z programów unijnych i sieci informacyjnych, zwłaszcza tych funkcjonujących przy uniwersytetach.
Celem projektu jest stworzenie warunków do praktycznego doskonalenia talentów oratorskich, kulturalnego dyskutowania z poszanowaniem opinii strony przeciwnej oraz umiejętności pracy zespołowej, a także spokojnego i racjonalnego argumentowania. W zamierzeniu ma on nie tylko umożliwić zdobycie pogłębionej wiedzy o UW, ale przede wszystkim kreowanie pozytywnych wzorców porozumiewania się ze osobami o odmiennych poglądach, umiejętności dialogu i świadomego funkcjonowania w społeczeństwie pluralistycznym.
Projekt jest realizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, siecią Centrów Dokumentacji Europejskiej oraz siecią ekspertów Team Europe Direct. Koordynacji projektu podjęły się: dr hab. Katarzyna Stachurska-Szczesiak, prof. UMCS (Centrum Dokumentacji Europejskiej – Lublin, ekspert Team Europe Direct), oraz dr hab. Beata Przybylska-Maszner, prof. UAM (Centrum Dokumentacji Europejskiej – Poznań, ekspert Team Europe Direct).

 
Opracowała: mgr Agnieszka Prychocka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz