środa, 4 grudnia 2019

Obchody 100. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego

Co roku w rocznicę Urodzin Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku organizuje spotkanie poświęcone osobie Prezydenta, wielkiego Polaka, białostoczanina i miłośnika Uniwersytetu w Białymstoku. Zachęcamy do lektury krótkiego sprawozdania z obchodów 100. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego.


W dniu 26 listopada 2019 r. przypadła 100. rocznica urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, dokładnie w tym dniu zorganizowano II edycję konkursu wiedzy „Ryszard Kaczorowski – białostoczanin, Ostatni Prezydent II RP na Uchodźstwie”, kierowaną do wszystkich uczniów szkół średnich. Patronat nad konkursem objęli: Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska, Prezydent Miasta Białegostoku prof. Tadeusz Truskolaski i Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski. W konkursie wzięli udział uczniowie z: XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku, Zespołu Szkół Mechanicznych Św. Józefa w Białymstoku i Zespołu Szkół w Michałowie.
Laureatami konkursu zostali: Beata Kocisz z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku zajęła pierwsze miejsce i otrzymała nagrodę ufundowaną przez Prezydentową Karolinę Kaczorowską, wręczyła ją córka prezydenckiej pary – Jagoda Kaczorowska; drugie miejsce zajął Kamil Michałowski z Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku, który odebrał nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku – nagrodę wręczył wiceprezydent Miasta Białegostoku – Rafał Rudnicki; na trzecim miejscu uplasowała się Aneta Lisowska z XIV LO – jej nagrodę wręczył Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski.
W ramach uroczystości rocznicowych odbyło się również spotkanie w Gabinecie Ryszarda Kaczorowskiego, w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy w Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Wzięli w nim udział m.in.: Bohdan Paszkowski – wojewoda podlaski, Rafał Rudnicki – wiceprezydent Białegostoku, Lech Rutkowski były prezydent Miasta Białegostoku, Jerzy Bołtuć – prezes Zarządu Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru, Tadeusz Chwiedź – prezes Związku Sybiraków Oddziału w Białymstoku, Waldemar Kiljanek – prezes Związku Inwalidów Wojennych RP Zarządu Oddziału w Białymstoku, hm. Krzysztof Jakubowski – komendant ZHP Chorągwi Białostockiej, Leszek Kochanowski dyrektor XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku, były dyrektor Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku – Adam Anastaziuk, Pan Jerzy Koszewski – prezes Koła Absolwentów Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku, a także przedstawiciele służb mundurowych, harcerze i uczniowie z białostockich szkół i z regionu. Uczelnię reprezentowali m.in. prof. Robert Ciborowski – rektor Uniwersytetu w Białymstoku i dr hab. Piotr Chomik, prof. UwB – dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.
Z okazji rocznicy w Gabinecie została otwarta wystawa poświęcona Ryszardowi Kaczorowskiemu pt. „Tu się urodził, wychował i tu powracał…”. O wystawie opowiadał dr hab. Adam Cz. Dobroński, profesor senior UwB i honorowy kustosz Gabinetu.
Na wystawie zaprezentowano zdjęcia z najważniejszych okresów życia R. Kaczorowskiego m.in. z: okresu dzieciństwa, szlaku wojennego, okresu londyńskiego, czy też z powrotów do ukochanego miasta Białegostoku. Na wystawie ukazano również liczne wizyty Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej w Białymstoku, ale także w regionie.
Po uroczystym otwarciu wystawy zgromadzeni goście przeszli do Auli na Wydziale Matematyki UwB na drugą część spotkania. W drugiej części wystąpił gość honorowy – córka Prezydenta R. Kaczorowskiego – Jagoda Kaczorowska. Ponadto głos zabrali: Lech Rutkowski, Tadeusz Chwiedź, Waldemar Kiljanek i hm. Andrzej Bajkowski. Wykład „Białostoczanie z kręgu przyjaciół Prezydenta R. Kaczorowskiego” wygłosił prof. Adam Dobroński. Na zakończenie zgromadzeni goście mogli obejrzeć fragmenty filmu poświęcone Prezydentowi R. Kaczorowskiemu. Po uroczystościach wszystkich zebranych gości zaproszono na słodki poczęstunek.


Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, uczestniczyło w nim blisko 100 osób. Organizatorem spotkania była Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia, a współorganizatorem Urząd Miejski w Białymstoku. Relacja z otwarcia wystawy ukazała się m.in. na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl, na portalach informacyjnych takich jak: podlaskie24.pl, akadera.bialystok.pl, odkryj.bialystok.pl, dzieje.pl, bstok.pl. Telewizja Polska Oddział w Białymstoku, TVN 24 przygotowali również relację z otwarcia wystawy.
Materiał telewizyjny TVP3 można obejrzeć: https://bialystok.tvp.pl/45513884/wystawa-w-setna-rocznice-urodzin-prezydenta-r-kaczorowskiego
Wszystkim zgromadzonym gościom – dziękujemy za uczestnictwo w obchodach 100. rocznicy Urodzin Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie.

oprac. Jolanta ŻochowskaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz