środa, 27 listopada 2019

Dni kultury japońskiej 12-15 listopada 2019 r.

W dniach 12-15 listopada 2019 r. odbyły się Dni kultury japońskiej, które stanowiły oficjalne wydarzenie towarzyszące obchodom 100. rocznicy nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych, a informacja o nim znalazła się w kalendarium na stronie Ambasady Japonii w Polsce. Bibliotekę Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia w organizacji – oprócz Ambasady Japonii – wsparło miasto Białystok, a także liczni partnerzy – Akari. Nauka języka japońskiego i tłumaczenia, Dentsu Aegis Network, Oddział w Białymstoku, FUTU Sushi, Neobistro Kwestia Czasu, Podlaskie Stowarzyszenie Japońskich sztuk Walki CHO BU KAN oraz Wydział Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Celem wydarzenia było przybliżenie jak najszerszemu gronu odbiorców różnych aspektów Japonii, w tym zagadnień związanych z kulturą, historią, gospodarką czy polityką.
W ramach DKJ odbyło się czternaście imprez skierowanych do różnych grup odbiorców – wykłady, warsztaty, pokazy i spotkania, a nawet spacer tematyczny. Na wszystkie wydarzenia był wstęp wolny. Całość rozpoczęło uroczyste otwarcie wystawy Przyjaźń ponad czasem i granicami. Stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską, wypożyczonej z Ambasady Japonii, w którym wzięli udział specjalni goście - Ambasador Japonii w Polsce Tsukasa Kawada, dyrektorka Wydziału Informacji i Kultury ambasady Japonii Emi Horiuchi-Morita oraz prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu w Białymstoku dr hab. Jarosław Matwiejuk, a także pracownicy i studenci UwB oraz mieszkańcy Białegostoku i okolic. Następnie Ambasador Japonii wygłosił wykład Przyjaźń ponad czasem i granicami, po którym odpowiadał na liczne pytania publiczności. Tego samego dnia można było posłuchać wystąpień Natalii Kościuch oraz Wojciecha Grzeszczaka, absolwentów japonistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Były one poświęcone odpowiednio codziennym kulinarnym zwyczajom mieszkańców Japonii oraz mniej i bardziej znanym zakątkom Japonii, których wizerunki pojawiły się w japońskich animacjach.


Kolejny dzień rozpoczął się warsztatami edukacyjnymi prowadzonymi przez dr hab. Joannę Szerszunowicz, prof. UwB, których uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak wykorzystać wiedzę językoznawczą do pisania haiku, czyli japońskiego siedemnastozgłoskowego epigramatu. Można było również wziąć udział w pokazie z wykorzystaniem technologii VR, przygotowanym przez białostocki oddział Dentsu Aegis Network, i „przejść się” ulicami Tokio oraz obejrzeć jego najbardziej znane miejsca. Spotkaniu towarzyszyły warsztaty origami, a dodatkową atrakcję stanowiło urządzeni umożliwiające fizyczne poczucie japońskiej muzyki, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. 13 listopada zakończył się spacerem tematycznym ulicami Białegostoku, który przebiegał pod hasłem „Esperanto w Japonii”. W jego trakcie można było zobaczyć miejsca związane z twórcą wspomnianego języka międzynarodowego, a także poznać genezę ruchu esperanckiego w Japonii oraz jego związki z Białymstokiem. Spacer poprowadziła przewodniczka Ewa Witkowska z Klubu Przewodników Turystycznych przy RO PTTK.
Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli także o najmłodszych odbiorcach. Do nich właśnie były skierowane czwartkowe i piątkowe zajęcia dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych, poświęcone japońskim baśniom, które prowadziła Monika Dziejma z Biblioteki Uniwersyteckiej. Uczniowie szkół podstawowych mieli też możliwość nauczenia się kilku zwrotów w języku japońskim oraz poznania zasad rządzących japońską szkołą, które zdradzili im lektorzy ze szkoły języka japońskiego AKARI – Anna Nemoto i Hiroshi Nemoto. Specjalnie dla młodzieży natomiast dr hab. Marzanna Mrozewicz, prof. UwB, przygotowała warsztaty artystyczne, podczas których można było stworzyć miniaturowy suchy ogród w styku japońskim, wykorzystując do tego piasek i kamienie. Ponadto w czwartek wieczorem w gościnnych progach Neobistro Kwestia Czasu można było posłuchać o japońskim jazzie, o którym ze znawstwem opowiadał dr hab. Piotr Chomik, prof. UwB, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia.Dni kultury japońskiej zakończyły się równie spektakularnie, jak się rozpoczęły. W piątkowe popołudnie wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w pokazie japońskiej szkoły miecza Shirasagiryu Shuntokai oraz spotkaniu z Soke Masanorim Ogawą, twórcą stylu Shuntokai i spadkobiercą rodzinnej szkoły samurajskich sztuk walki, które zostały przygotowane przez Podlaskie Stowarzyszenie Japońskich Sztuk Walki CHO BU KAN. Ostatnim wydarzeniem były warsztaty robienia sushi, najbardziej znanej japońskiej potrawy, które przygotowali i poprowadzili pracownicy FUTU Sushi. W ich trakcie można było nie tylko poszerzyć wiedzę na temat japońskiej kuchni, ale także poznać sekrety przygotowywania dobrego sushi oraz spróbować własnych sił w ich robieniu.


 
We wszystkich wydarzeniach wzięło łącznie udział około 600 osób. Wystawę poświęconą stuleciu stosunków polsko-japońskich będzie można jeszcze oglądać do 5 grudnia.
Dni kultury japońskiej to już drugie wydarzenie w działalności Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia podejmujące tematykę stosunków polsko-japońskich oraz kultury Japonii. Poprzednie, zatytułowane Tydzień kultury japońskiej i organizowane we współpracy z Wydziałem Prawa UwB oraz szkołą języka japońskiego AKARI, odbyło się w dniach 8-15 maja 2014 r. z okazji 95. rocznicy nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych, a także w ramach obchodów „Roku Wymiany V4+Japonia”. Relacje reporterskie na temat wydarzenia zrealizowały Radio Białystok oraz TVP3 Białystok.
Tegoroczne Dni kultury japońskiej zostały objęte honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr. hab. Roberta Ciborowskiego oraz patronatem medialnym BiałystokOnline, Japonii Online – pierwszego polskiego dziennika internetowego o Japonii, Polskiego Radia Białystok oraz Telewizji Polskiej Oddział w Białymstoku. Telewizja Polska Oddział w Białymstoku przygotowała również relację z otwarcia, która tego samego dnia została wyemitowana w „Obiektywie”.


Oprac. E. Witkowska
Fot. E. Witkowska, K. Puksza, W. Wróbel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz