piątek, 17 maja 2019

III Dzień Książki Akademickiej i Naukowej - 11 maja 2019, kino "Forum"

11 maja 2019 r. w foyer kina „Forum” po raz trzeci odbył się Dzień Książki Akademickiej i Naukowej. Tym razem za jego organizację - oprócz Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia - odpowiadał również Białostocki Ośrodek Kultury, zaś głównymi partnerami wspierającymi jego realizację byli Wschodzący Białystok i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Białymstoku.


W tym roku w ramach targów książki regionalnej gościliśmy osiemnastu wystawców - białostockie uczelnie, muzea i ośrodki kultury z województwa podlaskiego, jak również towarzystwa naukowe czy organizacje pozarządowe. Byli to: Białoruskie Towarzystwo Historyczne, Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Centrum Dokumentacji Europejskiej w Białymstoku, Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, Międzynarodowe Stowarzyszenie Białostoczan, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Muzeum Pamięci Sybiru, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Muzeum Wojska w Białymstoku, Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Białystok, Regionalny Oddział PTTK w BiałymstokuStowarzyszenie Jamiński Zespół Indeksacyjny, Urząd Statystyczny w Białymstoku, Wydawnictwo IPN oraz Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku. Wystawcy nie kryli swojego zadowolenia przede wszystkim z racji dużej frekwencji odwiedzających targi, w czym dużą rolę odegrała dobra lokalizacja wydarzenia w ścisłym centrum Białegostoku. Łącznie targi w ramach III Dnia Książki Akademickiej i Naukowej odwiedziło kilkaset osób.

Targom książki regionalnej towarzyszyły dodatkowe wydarzenia, które zostały zorganizowane w Kawiarni Muzycznej „Fama”. O godzinie 15.00 odbyła się promocja nowego wydania Kanonu krajoznawczego województwa podlaskiego, przygotowanego i wydanego przez Regionalny Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Białymstoku, w którym wzięli udział autorzy tekstów i fotografii. Opowiadali o kontekście powstania kanonu, o wyborze obiektów i miejsc, doborze zdjęć, sposobie przygotowania treści, a także strukturze wewnętrznej wydawnictwa. Drugie wydarzenie w Kawiarni Muzycznej „Fama” miało miejsce dwie godziny później - spotkanie autorskie z Andrzejem Fiedorukiem, zatytułowane Podlaskie kulinaria i prowadzone przez dr Karolinę Radłowską z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Jego tematem przewodnim była kuchnia podlaska, jej dzieje i stan współczesny.Trzeciej edycji Dnia Książki Akademickiej i Naukowej towarzyszył tradycyjny już kiermasz dubletów i druków zbędnych z zasobów Biblioteki Uniwersyteckiej, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup nowości do zbiorów bibliotecznych.


Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, prof. dr. hab. Roberta Ciborowskiego oraz patronatem medialnym Wrót Podlasia, Telewizji Polskiej Oddział w Białymstoku, portalu Białystok Online i Polskiego Radia Białystok. Relację z wydarzenia przygotowała Telewizja Polska Oddział w Białymstoku, który został wyemitowany tego samego dnia w Obiektywie (materiał o DKAiN od piętnastej minuty).Oprac. W. Wróbel
Fot. K. Puksza, E. Witkowska, W. Wróbel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz